XLIV Złaz Kampinoski im. Andrzeja Harskiego - 23.XI.2008

 

Serdecznie zapraszamy na XLIV Kampinoski Złaz im. Andrzeja Harskiego, który odbędzie się 23 listopada, w niedzielę pełną słońca (ew. schowanego za chmurami)!


Maciek Siarkiewicz - Siarek przywita Was na zakończeniu Złazu na polanie Pociecha koło Truskawia,
gdzie będzie można m.in. zaopatrzyć się w Kronikę 50-lecia naszego Koła, pośpiewać i pogr(z)ać (się) przy cieple ogniska. Start o godzinie 16:00.

Wpisowe na Złaz wynosi 6 zł, płatne u przewodników lub na zakończeniu u organizatorów.

Dojazd do Truskawia autobusami podmiejskimi 708 (z pl. Wilsona) i 714 (z pętli Górczewska). Rozkłady znajdziecie na stronie ZTM .

Pozdrawiamy i zapraszamy
Organizatorzy

Jeśli chcecie zobaczyć, na czym polega Złaz, zapraszamy do obejrzenia galerii z zeszłorocznego XLIII Złazu Harskiego.

 

LISTA TRAS:

1. TRASA PREZESA

PROWADZĄCY: Andrzej Affek, tegoroczny Prezes
KONTAKT: andrzej.affek(at)op.pl, Tel. 608 618 789
ZBIÓRKA: Niedziela 23.11.2008, g. 9:20 - Przystanek ZTM Metro Marymont nr 17 (jedziemy autobusem linii 701 odjeżdżającym o 9:33).
TRASA: Metro Marymont >>> Łomianki -Dąbrowa ZTM - uroczysko Nadłuże - uroczysko Na Miny ? uroczysko Szczukówek ? Mogilny Mostek ? cmentarz Palmiry ? polana Pociecha (ognisko) ? Truskaw ZTM >>> Metro Marymont (pieszo 17 km)

Zapraszam do wędrówki wokół obszaru ochrony ścisłej Sieraków, największego w Kampinoskim Parku Narodowym i jednego z najcenniejszych przyrodniczo w Polsce. Po drodze atrakcje typowo puszczańskie: bagna ,uroczyska, torfowiska, wydmy i stary las? a na koniec ciepło rajdowego ogniska.Warto zabrać ze sobą: mapę, latarkę, 2 bilety 40-minutowe, termos z herbatą, suchy prowiant, kiełbaskę na ognisko.

Samochód można zostawić na parkingu Park&Ride Metro Marymont
(przy wyjeździe trzeba okazać co najmniej dobowy, skasowany, ważny bilet).

Zapraszam jeszcze raz,
Andrzej


2. WĘDROWANIE JOGĄ PRZEPLATANE

PROWADZĄCE: Zosia Kosiorek "Zoha", Aśka Wróblewska
KONTAKT: zosia kosiorek 0-501 947888
ZBIÓRKA: 10.00 -10.15 ( po przyjeździe autobusu 708 w Truskawiu ) na Parkingu na końcu Truskawia. autobus 708 z Placu Wilsona odjeżdża 9.00, 9.20
TRASA: Truskawska Droga do Zaborowa Leśnego, dalej do Karczmisk ( jak pogoda i czas pozwoli przejdziemy do Kuropiowej Góry) i dalej do Pociechy na ognisko.


Na trasie chodzić będziemy jak na SKPB przystało a odpoczywać będziemy ćwicząc jogę.Chetnych do poruszania się z kijkami tzw. "nordic walking" instruować będzie Aśka, a ćwiczenia jogi poprowadzi Zosia.

Na trasę zabieramy jedzenie kanapkowe i herbatę w termosach no i kubek na końcowe ognisko. Na trasie jak pogoda "nie będzie mokra ", przysiądziemy aby zrobić (w krótkiej ankiecie w przygotowanych przez prowadzących tabelkach) test z Ajurvedy - jakiej konstrukcji jest nasz organizm zgodnie z podziałem przyrody wg ujęcia holistycznego człowieka w Ajurvedzie.To proszę potraktować jako ciekawostkę.


3. TRASA Z RYŚKIEM BACHOWSKIM

PROWADZĄCY: Ryszard Bachowski
KONTAKT:
r.bachowski (at) metro.waw.pl
ZBIÓRKA: Autobus 110 z nowej pętli Marymont o godz 9,18 i 9,48. Wysiadamy na przystanku "Wólka Węglowa"
TRASA: Wólka Węglowa - Opaleń - Stołkowa Góra - Na Miny - Posada Sieraków - Polana Pociecha

Zapraszam starych i młodych bo tylko 11 km, jak spadnie śnieg można zabrać biegówki.

Rysiek Bachowski blacha 130


4. KAP Y NOSS, CZYLI PODZIEMIA I NAZIEMIA PUSZCZY (TRASA ROWEROWA)

PROWADZĄCY: Gosia Adamska, Tomek Kuran
KONTAKT: Gosia mkada(na)gazeta.pl 510 228 802, To Mi meteor2017(na)gmail.com 696 427 077
ZBIÓRKA: Niedziela 23.11.2008, godz. 10:00 - ostatnia stacja metra (Młociny - przy wyjściu na pętle autobusowe i tramwajowe)
TRASA: metro Młociny - Wólka Węglowa - atomowa kwatera dowodzenia - miejsce straceń - kamień Ułanów Jazłowieckich - kamień Witolda Plapisa - Palmiry - kamień Orlika - cmentarz Palmiry - pomnik Jerzyków - Pociecha - Warszawa (30km + ok. 15km powrót do Warszawy)

- Głazów ci u nas dostatek - rzekł Kap - ale i ten obejrzymy, bo ma ładną tabliczkę.
- Łojejku, a skąd tu tyle kamieni? - złapała się za głowę Noss.
- Lodowiec się tędy przewalił i narzucił. Potem II wojna się przewaliła...
- A teraz przewalamy się my - dokończyła Noss.
- O, właz w ziemi - zauważył Kap - chodź, poszukamy czerwonego guzika.
- Super, mam listę komu chcę wysłać bombkę na święta.

Prosimy o zaopatrzenie się w:
- suchy prowiant (będziemy spożywać)
- mokre picie, najlepiej ciepłe w termosie (będziemy popijać)
- kiełbaski, chleb itp. (będziemy piec na ognisku)
- latarki (będziemy schodzić pod ziemię)
- lampki rowerowe (będziemy wracać po nocy)


5. TRASA LAST MINUTE


Prowadzący: Janek Dobrzański
kontakt: jan.dobrzanski[at]gmail.com, tel. 694 996 891
zbiórka: 9:15 na przystanku Os. Górczewska (jedziemy autobusem 712 o
9:25, potrzebny bilet na strefę podmiejską). Wysiadamy na przystanku
Lipków.
trasa: Lipków - Mały Truskaw - Zaborów Leśny - Ćwikowa Góra - Pociecha
(ok. 13 km)

Ot, taki jesienny spacer po południowo-zachodnich rubieżach Puszczy.
Zapraszam
Janek

 

6. PODWARSZAWSKIE ZAGADKI

 

PROWADZĄCY: Mariusz Pietrzak vel "Dzidek"

KONTAKT: pietrzak (at) chemie.fu-berlin.de
ZBIÓRKA: Niedziela 23.11.2008, g. 10:30 - rynek w Starych Babicach (dojazd autobusem linii 714 o godz. 10:10 z pętli Górczewska lub autobusem linii 712 o godz. 9:58 z pętli Metro Młociny). Msza Św. w kościele w Starych Babicach o godz. 9:30 (dojazd 9:10 z Górczewskiej, 8:58 z Młocin).
TRASA: Stare Babice (kościół, cmentarz wojenny z II wojny światowej) - rezerwat "Łosiowe Błota" - rezerwat "Kalinowa Łąka" - Klaudyn - Izabelin B - Lipków (kościół i dworek z XVIII w.) - Mały Truskaw - Truskaw - Pociecha (około 19 km)

"...skierowali się ku rzeczce, która płynęła śród zarośli głogów, dzikich róż, tarek i choiny. Listopad postrącał wprawdzie liść z krzewin, ale gęstwa tak była zbita, że czerniała jakoby wstęga kiru, het, przez puste pola aż ku lasom. Dzień był wprawdzie blady, ale pogodny tą melancholiczną pogodą jesieni, pełną słodyczy. Słońce bramowało łagodnie złotem obnażone gałęzie drzew i rozświecało żółte wydmy piaszczyste ciągnące się nieco opodal prawego brzegu rzeczki."

Z jakiej książki to cytat i jakie miejsce opisuje? Gdzie można obejrzeć kość św. Kingi? Gdzie znajdowała się międzykontynentalna stacja radiotelegraficzna? Czy śmieci mogą być pożyteczne? Kto to jest szmuklerz? Co porabiał król Staś na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej? Nie wiesz? A chcesz się dowiedzieć?

Zapraszam serdecznie,
Dzidek

7. GOŚCINNIE - TRASA Studenckiego Klubu Górskiego "Górą-nizinne-łazy"


ZBIÓRKA - 23.11.08 na przystanku Os. Górczewska o godzinie 9.15 ( jedziemy autobusem 719 o godz. 9.40)
KONTAKT - Gosia - helmiara(at)op.pl
Agata - agata.mtlak0(at)gmail.com
TRASA - os. Górczewska - Zaborów - Rez ścisły Kalisko - Rez.ścisły Zaborów - Ćwikowa Góra - Łyse Góry - Polana Pociecha - Truskaw - os. Górczewska

Serdecznie zapraszamy na trasę co byśmy sobie na pięknych nizinach zasmakowali górskiej wędrówki ;D
W Kampinosie wydmy będziemy zdobywać - wysokie oczywiście nie są.... ;) ale uroczo pagórkowate ;)

Zabieramy -
- jedzonko na 2 śniadanie kanapeczki i tym podobne
- picie - ciepła herbatka, woda
- jedzonko na ognisko - co tam sobie lubicie na ogniskach piec ;]
- kubek
- latarka
- pamiętajcie też o ciepłym ubraniu na ognisko cobyście nie zmarzli ;]

Zapraszamy!

Lista tras jest otwarta, zapraszamy wszystkich przewodników do prowadzenia.*Andrzej Jacek Harski - (zm.3.VII.1963) - przewodnik SKPB Warszawa (rocznik jeszcze nieblachowany 1959/60), studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Razem z innymi członkami SKPB był wśród założycieli Koła PTTK nr 1 przy PW i Oddziału Międzyuczelnianego PTTK, w którym nasze Koło pozostaje do dziś. Działał na rzecz przewodnictwa studenckiego. Kierownik wielu imprez turytycznych i inicjator Złazu Kampinoskiego, który jest organizowany od 1960 roku. Zginął w wypadku.

Informacja z ?Zarysu Historii Oddziału Międzyuczelnianego PTTK 1960-1970?, Warszawa 1970.

 

Tags: