Slajdowiska Czwartkowe - 17 listopada 2011 - Nahanni River

W czwartek 17 listopada zapraszamy na pokaz zdjęć Marka Mazura ze spływu kanadyjską Nahanni River. Slajdowisko odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 Gmachu Głównego Politechniki (pl.Politechniki 1). Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

South Nahanni, rzeka położona w Terytorium Północno-Zachodnim Kanady stanowi ikonę wśród rzek odwiedzanych przez podróżników szukających ciekawych, odludnych miejsc z naturalną, nie naruszoną przez człowieka przyrodą.

Początkowo mały, przeźroczysty strumyk, w dalszej części zmienia się w dużą, pełną mułu rzekę, meandrującą przez cztery głębokie kaniony. Radykalne zmiany charakteru rzeki oraz efektowne i zróżnicowane ukształtowanie terenu (kaniony, przełomy, wodospady), przez który przepływa Nahanni, wpłynęły na międzynarodowe uznanie atrakcyjności tej rzeki.

Atrakcją Nahanni River są rapids i riffles, dzikie bystrza płynące przez skalne rumowiska, na których tworzą się stojące fale dochodzące do trzech metrów wysokości.

Góry i doliny otaczające Nahanni od dawna były celem polowań prowadzonych przez rdzenną ludność indiańską, zaś od początku XIX wieku, stały się celem handlowej ekspansji ludności napływowej, początkowo związanej z handlem futrami zwierząt, a później na fali „gorączki złota”, celem poszukiwań tego kruszcu.

W pobliżu Nahanni River (południowo-wschodni kraniec pasma Backbone Ranges), James Olivier Curwood umieścił Dolinę Ludzi Milczących, tajemnicze miejsce opisane w książce o tym samym tytule.

Dzisiaj Nahanni jest uznaną, jedną z najdzikszych rzek świata, oferującą przygodę, wspaniałe krajobrazy oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z miejscową przyrodą. Rocznie przyjeżdża tam około 1000 turystów, docierając na miejsce za pośrednictwem hydroplanów.

 

Kolejne slajdowisko - 24 listopada

Pełen kalendarz pokazów znajdzie się już w krótce na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Kontakt do nas na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1 "Jedynka"

Tags: