Manewry górskie 7-8.04.2018 - Beskid Makowski

Manewry górskie odbędą się w rejonie Beskidu Makowskiego. Jest to wyjazd, który ma Wam samym pomóc ocenić, na ile sprawni jesteście w terenie i doszlifować umiejętności w komfortowych warunkach braku roszczeniowej grupy i instruktora. Potraktujcie to, prosimy, jako okazję do ćwiczeń i wykorzystajcie uczciwie. Chodzi o utrwalenie pewnych umiejętności, a nie zaliczenie.

Zapisy: przez formularz, zapisy do 16.03 do 24:00! Pamiętajcie podać w uwagach ewentualne nietolerancje pokarmowe. Formą potwierdzenia zapisu jest wpłata zadatku i jego zaksięgowanie lub podesłane potwierdzenie przelewu.

Po zapisach będziecie dobierali się w zespoły manewrowe. Zależy nam, żeby w zespole były w  osoby różnych płci, nie będące wcześniej w tej samej grupie na zimówce i - tu w miarę możliwości - o podobnych umiejętnosciach i kondycji.

Zbiórka: 06.04.2018 (piątek) o 24:00 pod PKiN (pod Kinoteką)

Powrót: 09.04.2018 (poniedziałek) przed świtem pod PKiN

Sprzęt: Każda para musi mieć APARAT FOTOGRAFICZNY (nie w telefonie!) i zapasowe baterie do niego, co najmniej 3 cienkopisy piszące na wilgotnym papierze, flamastry/kredki w kolorach szlaków górskich i kilka kartek do pisania, pudełko po zapałkach lub inne, które pozwoli Wam przechować pineski, do tego apteczkę i koc ratunkowy/NRC na wypadek konieczności improwizowania przez Was biwaku. Weźcie, prosimy, swoje ulubione zabezpieczenie na mapy, jeśli nie ufacie zwykłym koszulkom. Poza tym klasyka: karimata, ciepły śpiwór, NRCeta, kurtka od deszczu i/lub parasol, ciepłe ubranie, ciepła czapka, rękawiczki (?), mocne buty, stuptuty (ochraniacze), latarka + baterie zapasowe, odblaski (przód i tył), menażka, kubek, nóż, łyżka, cienka linka (ok. 5m), kompas, zapasowe worki foliowe, zegarek, obowiązkowy zestaw do rozpalania: 2*świeczka, 2*zapalniczka, rękawice robocze (do pracy przy ognisku), machawka. Do tego coś od słońca (krem z filtrem, czapka). Swoje ulubione leki, a także dokumenty, zwłaszcza uprawniające do zniżek, i 50zł gotówki. UWAGA! Dojdzie do tego sprzęt grupowy po ustaleniach ze Sprzętowym - szczegóły będą w mailach/arkuszu!

Przyda Wam się mapa terenu. Proponujemy "Beskid Makowski (Średni)", skala 1:50000 wydawnictwa Compass, ale może być też inna. Pamiętajcie o zabezpieczeniu mapy (koszulka na dokumenty lub mapnik)

Prowiant: UWAGA! lista obowiązkowego jedzenia będzie podana mailowo przez Żywieniowego! Na sobotę zabierzcie gotowe kanapki i picie na śniadanie i cały dzień oraz przegryzki na trasę nocną. Jedynym wspólnie szykowanym posiłkiem tego dnia będzie obiado-kolacja.  Reszta informacji podana będzie w arkuszu organizacyjnym.

Koszt: szacujemy, że łącznie będzie to około 180-200zł (autokar, materiały, wstępy, nocleg pod dachem) + jedzenie, ale (jak pewnie szybko policzycie) prosimy o zabranie "awaryjnie" kilku złotych więcej, gdyby plan uległ dynamicznej zmianie. Cena bardzo zależy od tego, na ile osób te koszty podzielimy. Postaramy się też ściąć z niego, ile tylko się uda.

Zadatek:  200 zł zbierane na konto Kursu (przeznaczone na organizację autokaru, noclegu, materiały). W tytule podawajcie swoje imię, nazwisko i informację, że to na zadatek na Manewry Górskie, np: "Jan Kowalski - zadatek na Manewry Górskie 2018". Dane konta:

70 2130 0004 2001 0380 3475 0002 (VW Bank Direct)
Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie
ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa

Pamiętajcie, że autokar możemy zaklepać dopiero, kiedy będzie wiadomo ile nas jest. Łatwiej też negocjować jego cenę, mogąc określić dokładnie wymaganą pojemność i mogąc wpłacić zaliczkę. Dlatego koniecznie potrzebujemy mieć te zadatki na koncie do końca 16.03. Jeżeli przelew robicie dopiero w piątek, koniecznie przyślijcie kierownictwu mailem potwierdzenie wpłaty!

Podeślemy Wam wcześniej grzbietówki do ćwiczeń. Nanieście na nie również szlaki! Analogiczne grzbietówki będziecie wypełniać na wyjeździe.

Po zamknięciu zapisów udostępnimy Wam arkusz, w którym zadeklarujecie, jak dobieracie się w pary, a także który z odcinków autokarowego przejazdu i zwiedzania przygotujecie i zaprezentujecie grupie na wyjeździe. Chodzi o to, żebyście trochę oswoili się z opowiadaniem w autokarze. Odcinki będą krótkie, autokar szybko przez nie przemknie. Fajnie, jak Wasza opowieść się w Waszej części przejazdu po prostu zmieści. Zagadnieniowo interesuje nas:

  • geografia
  • topografia
  • turystyka
  • przyroda

Nie kładźcie nacisku na historię - egzaminy państwowe też od tego odeszły. Wasze opowieści mają być już prowadzone bez pomocy "ściągawek" i kartek.

Funkcyjni, których wskażemy, rozbudują też pewnie arkusz o techniczne tabelki z listami sprzętu i jedzenia.