Image Slider - chatka SKPB

 • Teo_after_remont_2023
 • teo_2023
 • 18 urodziny Teo

Droga do chatki przez Wierzchowinę

Opis dojścia do chatki przez wzgórze WierzchowinaRozciąga się z niego niespotykanie rozległa w Beskidzie Niskim panorama! Dojście z Dukli trwa wówczas ok. 80 min. Uwaga! Poniższy opis dojścia jest grafomański, ale do czasu wyznakowania trasy, najlepszy na jaki było mnie stać :) Mam nadzieję, że głównie będziecie korzystali z poniższej mapy.

 

fragm. mapy Dukla i okolice, skala 1:40 000, aut. Wojciech Krukar, Warszawa 2000r.

 

 1. W Dukli skręcamy w drogę asfaltową nr 933 na Gorlice
 2. Idąc wzdłuż niej dochodzimy do Nadola.
 3. W Nadolu, po minięciu jedynego na trasie sklepu (po lewej stronie), idziemy jeszcze do końca chodnika (z płyt). Gdy ten się skończy, przy szarym, dużym drewnianym domu (idąc w kierunku Nowego Żmigrodu stoi po prawej stronie drogi nr 933) skręcamy w prawo, w szutrową drogę. Idziemy nią prosto (na północ), po drodze mijając intensywnie zielony dom (jedyny taki kolor w okolicy!).
 4. Przy naszej szutrówce znajduje się boisko do gry w nogę i bramki. Dalej wyraźna trasa wiedzie cały czas prosto (na północ).
 5. Po ok. 15 min. marszu należy skręcić w lewo, czyli na zachód (w drogę dużo mniej widoczną, niż ta, którą podążaliśmy dotychczas, ale nadal wyraźną w terenie, oczywiście jeśli nie ma śniegu ;) i KIEROWAĆ SIĘ  NA GRZBIET. Przy dobrej widocznosci można kierować się na maszt telefonii komórkowej, który stoi na Wzgórzu Franków, blisko chaty SKPB.
 6. Po kilkudziesięciu metrach nasza trochę zarośnięta trawą trasa skręca w kierunku grzbietu (w prawo, czyli na północ). Podchodzimy nią do góry.
 7. Gdy dojdziemy na grzbiet zwany Wierzchowiną (w oddali widać już maszt na Wzgórzu Franków, na który się kierujemy) natrafimy na nim na wyraźną drogę, która skręca w lewo (na zachód). Podążamy nią w kierunku dwóch dużych słupów kamiennych, które są elementami niedokończonej bramy.
 8. Po minięciu słupów i dalej trzech drewnianych domów (często pasą się przy nich owce) wyraźną cały czas drogą dochodzimy do asfaltu. Na nim skręcamy w lewo (w dół, czyli na południe).
 9. Po minięciu murowanego domu z czerwonej cegły (po lewej stronie drogi) schodzimy jeszcze niżej i przez pierwszą wyraźną miedzę (można ją sobie wybrać dowolnie :-) ruszamy w kierunku masztu (na zachód). Gdy przetniemy pola, dochodzimy do drugiej drogi asfaltowej
 10. W zależności od tego, którą miedzą do niej dojdziemy wychodzi się albo idealnie na wysokości chaty SKPB, albo tuż powyżej niej. Wtedy trzeba odszukać wiśniowy dom o numerze 232 :)
Tags: