Image Slider - chatka SKPB

  • Teo_after_remont_2023
  • teo_2023
  • 18 urodziny Teo

Teodorówka - otwieramy nowy rozdział

teo_klamkaProwadzony od jesieni 2011 roku pierwszy etap remontu beskidzkiej chaty SKPB Warszawa dobiegł końca. W Teodorówce zostały jeszcze kosmetyczne roboty, które zakończą się w maju, ale już dziś możecie zobaczyć, co się zmieniło. Zapraszamy też, abyście wpadli do chaty w długi majowy weekend lub latem i sami przekonali się, jak nieprzyjemne pomieszczenia zmienają się w ciepłe, drewniane wnętrza. Nie byłoby to możliwe bez Waszej pomocy, w tym wpłat z 1 procenta.

 

Takiego remontu, od czasu zakupu chaty w listopadzie 2006 roku, jeszcze nie było. Prace obejmowały połowę domu, czyli dwa pomieszczenia gospodarcze i część strychu, która jest nad nimi. W ciągu kilku miesięcy nasz cieśla wymieniał bale i tragarze, zrobił izolację poziomą, która uchroni nowe podwaliny przed gniciem, podnosił strop, wybił dwa dodatkowe okna, zrobł wylewki betonowe, położył nową podłogę, odczyścił bale, wykonał nowe wrota i drzwi do części gospodarczej domu.

W maju 2012 r. jasne bale w pomieszczeniach gospodarczych zostaną jeszcze pomalowane, by były w kolorze tych starszych, piankę uszczelniającą zakryje jasna fuga, pojawią się też listwy podłogowe, ale w porównaniu z tym, co już zostało zrobione, to drobiazgi.

Kolejne roboty, tym razem związane z remontem dachu, zaczną się we wrześniu 2012 r.

 

Chata prezentuje się teraz tak:

teo_2012_9

 

Na zdjęciu poniżej widać cały remontowany narożnik, czyli dawną część gospodarczą chaty.

teo_2012_10

 

Tak było w lutym 2012, przed impregnacją wymienione belki były bardzo dobrze widoczne.

Teo_new_11

 

Odnowiona "psiarnia" dorobiła się nie tylko podłogi, nowych podwalin, ale i okna (na razie zastępczego, bo wydatki musimy miarkować).

teo_2012_2

 

W "psiarni" mamy też nowe i szczelne wrota.

teo_2012_4

 

Z zewnątrz prezentują się tak:

teo_2012_8

 

Pisarnia z drugiej strony:

teo_2012_12

 

A tak psiarnia wyglądała jesienią 2006 roku:

XI_2006

 

Na poniższym zdjęciu drugie pomieszczenie gospodarcze, gdzie kiedyś planujemy zrobić "lotniskowiec", czyli dużą, dwupoziomową pryczę. W tej części chaty po remoncie zamiast klepiska jest podłoga, są nowe tragarze i strop, bale zostały odczyszczone i będą jeszcze pomalowane, no i pojawiło się okno.

teo_2012_3

 

Lotniskowiec kiedyś będzie w tym fragmencie pomieszczenia:

teo_2012_13

 

A tak było tu latem 2007 roku, były to czasy, gdy "umywalnia" mieściła się za szafą.

VII_2007

 

I jeszcze to samo pomieszczenie już po remoncie, w świetle dziennym.

teo_2012_5

 

Pozmieniało się też na strychu, gdzie w jednej części zrobiliśmy nową podłogę. Teraz spokojnie zmieści się tu 20 osobowa grupa rajdowa.

teo_2012_14

 

Strych z nową podłogą

teo_2012_7

 

Na pierwszym planie nowa podłoga, na drugim część, która zostanie zrobiona później.

teo_2012_11

 

Wejście na strych.

teo_2012_6


Jednym słowem otwieramy nowy rozdział w chacie SKPB. Jesienią zacznie się II etap remontu obejmujący dach. Na zdjęciu klamka przy nowych drzwiach do części gospodarczej, produkacja madziarska, bo w Galicji takich prostych, jak dawniej na wsiach bywały, już nie robią.

teo_2012_1

 

A w lutym 2012 wyglądało to tak.

Tags: